Przygotowanie do badania USG

Co to jest badanie USG i jak przygotować się do badania jamy brzusznej oraz ciąży.

Co to jest i na czym polega badanie USG?

Ultrasonografia czyli USG jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną wykorzystującą generowane i odbierane przez głowice ultradźwięki, pozwalającą na uzyskanie w czasie rzeczywistym obrazów badanego obiektu. Stosowane moce są oczywiście inne niż w kuchni mikrofalowej. Metoda ta pozwala na ocenę wielkości, kształtu i struktury narządów wewnętrznych, a w szczególności różnicowanie zmian o charakterze litym od zmian o charakterze płynnym. Ultradźwięki są dobrze przewodzone w przestrzeniach płynnych a rozpraszane w gazach. Ponieważ człowiek w dużej mierze składa się z wody ta metoda znalazła powszechne zastosowanie w obrazowaniu, jamy brzusznej, ginekologii, położnictwie, ocenie piersi, tarczycy i innych narządów.W ultrasonografach nowej generacji wykorzystuje się również zjawisko Dopplera w celu oceny przepływu krwi.

 

Badanie dopplerowskie

Jest rodzajem badania ultrasonograficznego, pozwalającego oceniać przepływ naczyniowy w żyłach jak i w tętnicach. Ocena ultrasonograficzna naczyń stała się możliwa dzięki wykorzystaniu efektu Dopplera polegającego na zmianie częstotliwości fali ultradźwiękowej po odbiciu od ośrodka będącego w ruchu. Przy kodowaniu kolorem można oceniać kierunek przepływu.

 

Przygotowanie do USG jamy brzusznej

Na dzień przed badaniem obowiązuje dieta lekkostrawna, nie wzdymająca, bez napojów gazowanych. Zaleca się suche pieczywo, kleik, ryż, do picia niegazowaną wodę, słabą nie słodzoną herbatę. Na 6 godzin przed badaniem nie należy przyjmować posiłków w ogóle, napoje jak wyżej. Wstrzymać się od palenia papierosów. W przeddzień badania zażyć środek przeciw wzdęciom, np. Espumisan 3x2 kapsułki lub Ceolat 2x2 tabletki, rano w dniu badania dodatkowo 3 kapsułki lub 2 tabletki Ceolat. W dniu badania na 1 godzinę przed badaniem wypić 1-1,5 l niegazowanej wody. Należy powstrzymać się z oddawaniem moczu. Badanie wykonywane jest tylko z pełnym pęcherzem moczowym (dotyczy tylko i wyłącznie badania USG położniczego, w przypadku oceny narządów jamy brzusznej należy powstrzymać się od przyjmowania płynów). Pozwala to na prawidłową ocenę narządów przy wykorzystaniu "okna akustycznego", powstającego przez wypełnienie pęcherza, do określenia stanu narządów miednicy małej. Przed USG przezpochwowym należy oddać mocz. Natomiast USG w ciąży powyżej 11 tygodnia nie wymaga przygotowania.

 

Kiedy wykonywać badania USG w ciąży?

Chociaż USG jest diagnostyką nieinwazyjną to wykonywane jest na zlecenie lekarza. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, ISUOG (Międzynarodowego Towarzystwa Ultrasonografii w Położnictwie i Ginekologii) oraz FMF (Fundacji Medycyny Płodu) w ciąży powinno się wykonać co najmniej 3 badania USG niezależnie od wskazań do genetycznej diagnostyki inwazyjnej lub zakwalifikowania pacjentki do grupy zwiększonego ryzyka. Są to badania przesiewowe w odpowiednich okresach czasowych trwania ciąży. Wszystkie badania od 11 tygodnia ciąży wykonywane są z wyboru przez powłoki brzuszne.

 

I - pomiędzy 11-14 tygodniem ciąży

II - pomiędzy 18 -23 tygodniem ciąży

III - po 30 tygodniu ciąży

 

USG do 10 tygodnia ciąży wykonywane jest przezpochwowo wyłącznie po wystąpieniu niepokojących objawów klinicznych i ze wskazań lekarskich

 

Więcej informacji n/t specjalistów i zakresu badań USG wykonywanych w naszej placówce znajdziesz tutaj.